W dobie pandemii bez badań okresowych
Pracodawcy muszą wydawać skierowania na badania okresowe, ale zatrudnieni mogą je wykonać dopiero, gdy minie zagrożenie. Braku badań wstępnych i kontrolnych nie da się ominąć.
Sytuacja związana z zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2 oraz ogłoszeniem stanu epidemicznego w naszym kraju generuje wiele problemów dla pracodawców i pracowników. Z dnia na dzień pojawiają się kolejne pytania i wątpliwości dotyczące działań, jakie może podejmować pracodawca w stosunku do zatrudnionych:
∑ w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się zakażenia w zakładzie pracy,
∑ w sytuacji zamknięcia zakładu/ograniczenia produkcji.
Szczególny problem dotyczy również możliwości przeprowadzenia profilaktycznych badań lekarskich w dobie pandemii. Możliwość przeprowadzenia badań profilaktycznych u lekarza medycyny pracy została wstrzymana w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. 13 marca 2020 r. Konsultant Wojewódzki w dziedzinie medycyny pracy dla województwa dolnośląskiego wydał oficjalny komunikat, w którym zalecił zaprzestanie wykonywania badań profilaktycznych pracowników do odwołania.
Bezwzględny zakaz
Te zalecenia niosą za sobą daleko idące konsekwencje dla pracodawcy. Zgodnie z przepisami pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie (art. 229 k.p.). Jest to zakaz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta